Avrupa'daki Ücretsiz Müzeler

Avrupa’daki Ücretsiz Müzeler

Avrupa’daki Müzelerin ücretsiz Günleri

Avrupa’daki müzelerin ücretsiz günleri olduğunu ve Avrupa’daki müzelerin birçoğunun belli günlerde girişlerinin bedava olduğunu biliyor muydunuz? Bu günleri bularak Avrupa’yı ucuza gezebilirsiniz! Detayları hemen aktarıyoruz.

Kimi insanlar müzelerde zaman harcamayı severken kimileri de hiç sevmez. Buna rağmen, mesela Paris‘e gidip de Louvre Müzesi‘ni gezmeyen çok az insan vardır. Peki, Louvre Müzesi’nin girişinin ekim ve mart ayları arasında her ayın ilk pazar günü ücretsiz olduğunu söylesek? Avrupa’daki en pahalı, en önemli ve en büyük müzelerinden bir tanesi bilindiği üzere Louvre Müzesi’dir. Tabii müzenin girişinde bulunan cam piramitin önünde fotoğraf çektirmeyen ya da piramitin fotoğrafını çekmeyen de yoktur herhalde.

Ya da Roma‘daki Kolezyum‘un da yine her ayın ilk pazar günü bedava olduğunu söylesek?

Avrupa’daki birçok müzede her ayın belli günü –mesela her ayın ilk perşembe günü gibi– giriş ücretsizdir. Ama siz bunu söylemezseniz kesinlikle size “bugün bedava” gibi bir yaklaşımda bulunup ücret almamazlık yapmazlar, sizin o günün bedava gün olduğunu söylemeniz gerekmektedir. Bunun için de çok basit bir şekilde “today is free” demeniz bile yeterli. Öyle çok ileri derecede İngilizce’ye gerek yok. Yeri gelmişken söyleyelim, Avrupa’yı gezmek için İngilizce bilmeniz şart değil!

Elbette bu bilgilere göre kimse seyahatini planlamaz ama hali hazırda şehirdeyseniz ve ilgili müzeleri ziyaret etmeyi düşünüyorsanız bu size hatırı sayılır şekilde tasarruf yaptıracaktır. Zaten hepimizin amacı Avrupa’yı Ucuza Gezmek değil mi? En azından uçak biletinizi aldıktan sonra gideceğiniz şehirde neler yapılacağını araştırdıktan sonra müzelerin ücretsiz günlerinin size denk gelip gelmediğini araştırabilirsiniz. Aşağıda da Kolezyum’a bedava giriş için örnek bir anlatım yaptık. Bu sayede, aynı yöntem ile diğer müzelere de bakabilirsiniz.

Avrupa’daki Müzelerin Ücretsiz Günleri Nasıl Bulunur?

Çoğu müzede geçerli olan yöntem aşağıda anlatıldığı şekilde olmaktadır. Lâkin bazı müzelerin İngilizce sitesi olmayabilir ya da İngilizce sitesinde bedava günlerle ilgili bir kelime geçmeyebilir. Bunun için Chrome tarayıcı kullanıyorsanız farenizin sağ tuşuna basıp “Türkçe diline çevir” diyebilirsiniz. Bu şekilde en azından “bedava”, “serbest”, “ücretsiz” gibi bir kelime görürseniz bilin ki doğru yoldasınız!

  • Arama motoruna gideceğiniz müzenin ismini yazın, hatta “müze ismi + free day” olarak (Örnek olarak: Louvre Museum free day)
  • Her müzenin sayfasında “Admission”, “Tickets” gibi ifadeler yer alır. Baktığınız müzeye göre bu bilgilerin hangi kategori altında olduğu değişebilir. Ama normalde giriş ücretlerinin yazdığı sayfada bu bilgi de yer alır.
  • Eğer bu sayfalarda free day diye bir ifade yoksa o müzenin ücretsiz günü olmayabilir. Ya da Rusların yaptığı gibi Rusça sitede olup İngilizce sitede yer vermiyorlardır.

Aşağıdaki resimlerle de anlatmaya çalıştık, Roma Kolezyum için

Bedava müze girişleri için iki Örnek:

Paris’teki Louvre Müzesi için bağlantı: http://www.louvre.fr/en/hours-admission/hours#tabs

Krakow’daki Schindler Fabrika Müzesi (Schindler’in Listesi filminin çekildiği ve ilham alındığı yer) için: http://www.mhk.pl/branches/oskar-schindlers-factory

Avrupa’yı ucuza gezmek için Bedava Yürüyüş Turları yazımızı da muhakkak okuyun!