Seyahat edenler daha önce o basit magnetlerin ya da en basit hediyeliklerin bile turistik yerlerde ne kadar pahalıya satıldığına şahit olmuştur. Özellikle Euro karşısında paramızın değer kaybetmesi bu işi daha da kötü bir hale getirdi. Bu yüzden de bu yazıyı hazırlayıp sizlere Avrupa’da Ucuz Hediyelik Nasıl Bulunur Nereden Alınır? sorularının cevaplarını vermeye çalıştık.

Avrupa’da Ucuz Hediyelik Nasıl Bulunur Nereden Alınır?

Avrupa’da Ucuz Hediyelik Nasıl Bulunur Nereden Alınır?

Avrupa’da Ucuz Hediyelik Nasıl Bulunur Nereden Alınır

Aslında bu konu ne kadar basit görünse de en önemli sorunlardan bir tanesidir seyahat ederken.

Çoğu Avrupa şehrinde hediyelik bulmak çok kolaydır. Neredeyse her köşe başında hediyelik eşya satan yerlere rastlayabilirsiniz. Ama paramızın değerinin düşük olmasından ötürü genelde bu hediyelikler pahalı gelmektedir (zaten ilk gördüğünüz yerlerin çoğu pahalıdır). Elbette satış yapan dükkânların 10 sente aldığı ürünü konumu sebebiyle 4-5 Euro’ya satmak istemesinin de payı büyük.
Belki “yahu ne olacak, ha 3 Euro ha 1 Euro” diyebilirsiniz. Ama düşünün ki bir çıktığınızda 6-7 şehre gidiyorsunuz ve her gittiğiniz şehirde bir shot bardağı ve bir magnet alıyorsunuz. Her birinde sadece 1 Euro fark olsa, 7 ülkeden toplamda 14 Euro kaybınız olur. Bu hesaplama tabii en olumlu şekilde düşünüldüğünde böyle olmaktadır. Kimileri her gittiği yerden kahve fincanı kimileri eşe dosta da magnet alır. Ve emin olun bu aradaki basit fark bile sizin en az iki günlük masrafınıza eşit olabilir. Hele bir de Zürih, Stockholm, Oslo vb. gibi daha pahalı ülke ve şehirlere gittiğinizde bu fark çok daha fazla rakamlara tırmanabilir.
Sizlere yeri geldiği zaman “balık tutmayı” öğretmeye çalışacağız, yeri geldiği zaman da direk olarak “balık vereceğiz”.
Yazıyı okumaya üşeniyorsanız şunu belirtelim; ortalama bir magnet 1-2 Euro arasında, bir shot bardağı 1-3 Euro arasında, şehir figürleri vs. de 3-7 Euro arasında değişir. Bu fiyat aralığında buluyorsanız alın.

Avrupa’da Ucuz Hediyelik Hususunda Dikkat Edilmesi Maddeler:

Öncelikle,

  • En merkezi yerler en pahalı yerlerdir. Merkezi yerden kastımız “turistik merkez”dir. O şehrin sembolleridir. Örnek verecek olursak; Amsterdam’daki Leidsplein. Burada bir magnet 4-5 Euro’ya kadar çıkabilmektedir. Ama hemen 1 km ötesinde, çiçek pazarı çevresinde 50 sente de magnet bulabilirsiniz. Bu yüzden bu merkezlerden olabildiğince uzak durun, alışveriş yapmayın. Tabii bazı istisnalar da olabilir. Mesela Katanya/Sicilya’daki gibi. Burada ana merkezde satılan objelerin fiyatları diğer yerlere kıyasla daha uygun idi.
  • Göçmenlerden alışveriş yapın. Özellikle batı Avrupa’da ciddi bir siyahi nüfus yoğunluğu vardır. Ve bu insanlar buraya bir “hayal” peşinden gelmişlerdir. Çalışma izinleri vs. olmadığı için “işportacılık” yaparlar. Çanta satarlar, hediyelik eşya satarlar vs. özellikle Barselona’da Sagra da Familia önünde çarşafların üzerine bu magnetleri serip satarlar. Ve inanılmaz fiyatlara alabilirsiniz bunları. Dükkânlarda 3-4 Euro iken buralarda 50 sent-1 Euro’dur. Aynısı Paris için de geçerli. Hediyelik eşya dükkânlarında fiyatlar yüksekken Eyfel kulesinin etrafında ve arkasındaki balkonda konuşlanan siyahilerden çok ucuza hediyelikler alabilirsiniz muhakkak bu yöntemi deneyin.
  • Pazarlardan Satın Alın. Her Avrupa şehrinde tam olarak bizim pazarlarımıza benzemese de bir Pazar vardır. Bunlar “open market”, “market square”, “old market” vb. isimlerle geçer. Buralardan da alışveriş yapabilirsiniz. Tabii buralarda da uçurumlar olabilmektedir. Bu yüzden yine tüm tezgâhları gezip, fiyatlara bakıp öyle almakta fayda var.
  • Kesinlikle direk ilk girdiğiniz yerden almayın. İlk girdiğiniz hediyelikçi dükkânı ya da baktığınız tezgâh belki en ucuzu belki de en pahalısıdır. Bu yüzden muhakkak tüm tezgâh ya da dükkânları gezip, hatta mümkünse çevrimdışı haritanıza işleyip en son alın. Elbette şehirdeki tüm dükkân-tezgâhları gezemezsiniz. Ama 4-5 tane gezmek hem sizi farkında olmadan şehrin farklı yerlerine götürür hem de bütçenize katkı sağlar. Bir dükkân-tezgâhta magnet ucuz, shot bardağı pahalıyken diğer bir dükkân-tezgâhta magnet pahalı, shot bardağı ucuz olabilir. Bu yüzden de bunları aklınızda tutmakta fayda var.