Avrupa’da Örnek Rotalar 4

Avrupa’da örnek rotalar 4, serinin bana göre en güzel rotalarından bir tanesi. Açıkçası en çok hoşuma giden seyahatim bu olmuştu. İlk başlarda yüksek olan yaşam giderleri gittikçe düştüğü için de rahatlatmıştı beni. Temel bilgileri verip seyahat maliyeti ve ulaşım şekilleri ile ilgili bilgiler vereceğim. Bu seyahat aşağıdaki haritada da görüldüğü gibi İstanbul’dan başlayıp sırasıyla; Stokholm, Helsinki, Tallinn, Riga, Vilnius, Minsk, Moskova ve Kiev şeklinde devam etti. Ama şu anki Rusya ile olan durumdan ötürü Moskova’yı pas geçip direk Kiev’e ya da Ukrayna’da başka şehirlere geçebilirsiniz. Ukrayna hem Türkiye’ye dönmek için çok ucuz alternatifler sunuyor. Çünkü neredeyse her önemli şehrinden (Lviv, Kiev, Zaporijya, Kharkov, Odessa) Türkiye’ye ucuz uçuşlar mevcut. Ben Stokholm’da 3, diğer şehirlerde ise 2’şer gün kaldım. Bu rotadaki en güncel vize bilgileri için yine harita üzerinde, detaylı hazırlanan sayfadan bakabilirsiniz.  Vize İsteyen, İstemeyen Ülkeler Haritası 

Avrupa’da Örnek Rotalar 4

Avrupa’da Örnek Rotalar 4

İstanbul-Stokholm

İsveç’in başkenti Stokholm’e uçak biletimi Pegasus Hava Yolları ile yaklaşık 40 gün öncesinden Pegasus’un meşhur yüzde 30 indirimlerinden biriyle 78 TL’ye almıştım. Şunu belirtmeliyim ki Stokholm gerçekten pahalı bir yer! Kaldığım hostelde bedava kahve ve makarna vardı. Ama size bir tüyo; Mcdonald’s’larda tek hamburger veya tek çizburger sizin hayatınızı kurtarır. Bir hamburger ya da çizburger yaklaşık olarak 1 Euro idi. Şehiriçi ulaşım merkezde bir konaklama ile kolayca yürünerek geziliyor.

Stokholm-Helsinki

Burada iki seçeneğiniz var, ya gemi ile ya da uçakla. Ama gemiler genelde pahalı ve çok süre istiyor. Bu yüzden hem uçak biletinin de ucuz olmasından ötürü Norwegian Air’den biletimi 32 Euro‘ya almıştım. Helsinki de yine çok pahalı bir şehir. Açıkçası çok bir şey de sunmuyor sizlere. Yine süpermarketler hayat kurtarıcı olarak geliyor karşınıza.

Helsinki İçin Tavsiye

Buraya 2 gün bile çok gelebiliyor. Dilerseniz feribot biletinizi buna göre alın.

Helsinki-Tallinn

Tallinn’e hızlı feribot ile geçtim. Kullandığım firma: Linda Line, ödediğim para ise 22.5 Euro idi. Önceden almak her zaman çok daha ucuz oluyor, dilerseniz 3 Euro fark vererek değiştirebiliyorsunuz -ki ben de gidip akşam olan biletimi öğlene değiştirmiştim- normalde ise fiyatı 35 Euro civarında. Tallinn’e geldiğinizde biraz daha rahatlayabiliyorsunuz, çünkü diğer yerlere göre ucuz.

Tallinn-Riga

Bu yolda da en ucuz ve rahatı otobüs. Otobüs firması da Luxepress, genelde bu civarda gitmedikleri yer yok. Yine bileti önceden alarak (20 gün kadar önce) 3 Euro‘ya satılan ilk 5 koltuktan almıştım. Ama normalde de fiyatı 10-12 Euro arasında değişiyor.

Riga-Vilnius

Yine otobüs ile ulaşım sağladım ve yine Luxexpress firmasının promosyon biletlerinden alarak 3 Euro‘ya gittim. Normalde bilet fiyatları yine 10 Euro civarında oluyor.

Vilnius-Minsk

Öncesinde yaptığım araştırmalarda bu iki hat arasında tren olduğunu okumuştum, bu yüzden Vilnius’a geldiğimde tren biletini sordum ve aldım. Bilet fiyatı 16.5 Euro, gayet güzel ve yeni bir trenle yolculuk yaklaşık 3.5 saat sürdü, arada pasaport kontrolü oluyor.

Minsk-Moskova

Burada bir tüyo vermek istiyorum; genelde internette bu hat ile ilgili bilgi bulmak çok zor. Bu yüzden şöyle anlatayım; bu arada en iyi ulaşım Ecolines adlı firma tarafından yapılıyor, çift katlı otobüs. Bilet fiyatı Rus sitesinden alırsanız 750 Ruble (Yaklaşık 35 TL), İngilizce siteden alırsanız 1500 Ruble! (70 TL) Yani tam iki katı. Bunu da Stokholm’de hostelde aynı odada kaldığım Rus’a aldırmıştım, daha doğrusu ona sorduğum zaman o söylemişti bunu. Chrome’un çeviri özelliğini kullanarak Rusça siteden alabilirsiniz.

RUSYA’NIN VİZE UYGULAMASI DOLAYISIYLA ÖNERİ

Minsk-Kiev

Zaten Schengen vizesi ile yeterince uğraşılacağı için Moskova için de vizeyle uğraşmak istemiyorsanız Minsk’ten direk Kiev’e geçebilirsiniz. Bunun için de tren kullanmak en ucuz yol. Yaklaşık 8-10 Euro gibi fiyatlara tren bulabilirsiniz. Yalnız dikkat! Tren yaklaşık 12 saat sürüyor. Gece trenine binmek daha mantıklı olacaktır.

Bunun yanında eğer Rusya’dan vize alacaksanız ya da Yeşil pasaportunuz varsa St. Petersburg’u da rotaya ekleyebilirsiniz ama bu hem zor olur hem de ulaşım güçlüğü açısından size sıkıntı yaratabilir.

Moskova-Kiev

Moskova’dan Kiev’e uçakla geçmek en iyisi olur. Bunun için Ukraine International ucuz uçuşları ile geçebilirsiniz. 70 TL’ye Moskova-Kiev uçak biletini uçuştan tam 25 gün önce almıştım.

Kiev-İstanbul

Yine Ukraine International ile uçak biletini aldım ve 110 TL ödemiştim bu bilete. Uçuştan tam 23 gün önce alınmıştı bilet.

Toplam Ne Kadar Harcamışım?

Toparlayacak olursam, bu rotayı kesinlikle öneriyorum. Toplam maliyet olarak; 538 TL sadece ulaşım masrafı (4 adet uçak bileti, 1 adet feribot, 1 adet tren, 2 adet otobüs) bu gayet makul bir harcama. Hostellerin de geceliği, Stokholm’de 15 Euro, Helsinki’de 12 Euro, diğer yerlerde de yaklaşık 7 Euro civarındaydı. Elbette Couchsurfing kullanırsanız çok daha az maliyetle bu seyahati planlayabilirsiniz.

Avrupa’da Örnek Rotalar 4 yazısı için soracaklarınızı aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorabilirsiniz! Ayrıca Avrupa’daki diğer örnek rotalar için aşağıda çıkan yazılara göz atabilirsiniz.