Avrupa'da Örnek Rotalar 3

Avrupa’da Örnek Rotalar 3

Avrupa’da Örnek Rotalar 3

Avrupa’da Örnek Rotalar 3 yazısını sizlere daha önce gezi notlarını da paylaştığım Sicilya ve Malta için hazırladım. Bu seyahat için İstanbul-Katanya-İstanbul biletimi Türk Hava Yolları ile yaklaşık 5 ay önceden almıştım. Çünkü çok ucuzdu. Bu bilete toplam 275  TL ödemiştim. Bu seyahatte de her zaman çok gitmek istediğim ama bir türlü ucuza getiremediğim için gidemediğim Sicilya’ya gitmek en büyük amacımdı. Kendime 6 gün ayırmıştım. Daha sonra zaman yaklaştıkça, planı iyice yaptıkça bu sürenin sadece Sicilya için çok olduğunu ve çevrede de bir yere gidebileceğimi düşündüm. Sonrasında da uçak biletlerine bakmaya başladım. Ve daha önce gitmediğim Malta’ya gidiş-dönüş 75 Euro‘ya bilet bulduğumda direk aldım. Hatta o sıralar Cepteteb’in ulaşım kampanyası da vardı, 200 TL’ye kadar yaptığınız ulaşım harcamasının yarısını size iade ediyorlardı. Bu yüzden de çok düşük maliyetli bir seyahat oldu. Bu seyahat sırasında da toplam 3 şehirde bulundum. Bunlar; Katanya, Valletta ve Palermo

Bu arada yazının görselini hazırlarken bir şey dikkatmi çekti; haritada resmen balık resmi çıkmamış mı?

İstanbul – Katanya 6 Şubat 2016

Yukarıda da belirttiğim gibi gidiş dönüş uçuş için 275 TL’ye almıştım biletimi. Katanya’da hostelde kaldım ve burası neredeyse 4 gün boyunca benim “karargâhım” oldu. Buradan Etna Yanardağı’na ve Malta’ya gidip geldim. Katanya, Etna ve Malta ile ilgili yazdığım gezi notlarına aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

Katanya Gezi Notları

Etna Yanardağı Gezi Rehberi

Katanya – Malta – Katanya 9 Şubat 2016

Yine başta belirttiğim gibi 6 günün Sicilya için fazla geleceğini düşündüğümden etrafında kolay ve ucuza ulaşabileceğim bir yere gitmeye karar verdikten sonra Malta, Valletta’ya olan bileti görüp aldım. Air Malta ile gerçekleştirdiğim erken uçuşla 20 saate yakın bir süre Malta’da vakit geçirdim. Burada yine çok detay vermeyeceğim. Aşağıdaki linkten yazdığım notlara ulaşabilirsiniz.

Malta Gezi Notları

Katanya – Palermo 10 Şubat 2016

Katanya’dan otobüs ile Palermo’ya yolculuk yaklaşık 3 saat sürdü. Bu yolculuk için de 12 Euro ücret ödedim. Aslında Palermo’ya iki günden fazla ayrılabilirdi, keşke Katanya’da uyuyakalmasaydım da Palermo’ya daha önce gelebilseydim diye düşündüm. Sonuç olarak Palermo’da da iki gün çok hoş bir hostelde kaldım. Yine çok detay vermiyorum, yazdığım notlara ulaşabilirsiniz.

Palermo Gezi Notları

Palermo – Katanya – İstanbul 11 Şubat 2016

Palermo’dan direk akşam saatlerinde olan uçuşum için havalimanına otobüs ile geldim. Ama geldiğimde o saatlerde sadece tek bir Schengen bölgesi dışına uçuş olduğu için sağolsunlar uçağın kalkışına 40 dakika kalaya kadar pasaport kontrol memurları gelmedi. Tabii oradaki insanlara laf anlatmak da zor çünkü hem anlamıyorlar hem de beyinleri olayları yeteri kadar analiz edemiyor konuşulanları.

Bu rota için ne kadar para harcamışım?

Bu seyahat belki de yaptığım en ucuzlardan bir tanesi oldu. Gerek Sicilya’nın ucuz olması gerekse ulaşıma az para vermiş olmam İstanbul’da iki hafta sonu dışarı çıkmamda harcayacağım kadar para ile hiç unutamayacağım şeyler yaşamama imkan verdi.

Ulaşım için toplamda 4 kere uçağa, 2 kere de otobüse binmişim ve bunlar için 275 TL + 99 Euro para harcamışım.

Hosteller de günlüğü hep 6-7 Euro olduğundan ötürü gayet iyi bir seyahatti.

Dikkat ederseniz ulaşım ve konaklama hariç çok bir maliyet ya da “şu kadar harcamışım” demiyorum çünkü bu insandan insana değişir. Benim 100 Euro harcadığım yerde kimisi 50 Euro harcar, benim 50 euro harcadığım yerde ise kimisi 100 Euro harcar. Ama şunu kolaylıkla söyleyebilirim ki kendinizi biraz süpermarketten yemeye alıştırırsanız İstanbul’da dışarı çıktığınızdan çok daha az para harcarsınız.

Benzer rota için tavsiyeler:

Eğer yine Türk Hava Yolları’nın kampanyasını denk getirip Katanya’ya uçak bileti alabilirseniz böyle bir rotayı yapmanızı muhakkak öneririm. Ama birkaç eklemek istediğim nokta da var,

  • Palermo’ya 2 günden biraz daha fazla zaman ayırabilirsiniz,
  • Eğer imkanınız varsa buraya tek başınıza gitmeyin, iki-üç kişi gidip araba kiralayın ve Etna, Taormina gibi yerlere de rahatça gidin.
  • Çok büyük beklentilerle yola çıkmayın (Etna hariç) yoksa hevesiniz kırılabilir.