Avrupa'da Örnek Rotalar 2

Avrupa’da Örnek Rotalar 2

Avrupa’da Örnek Rotalar 2

Avrupa’da Örnek Rotalar 2 yazısını sizlere Amsterdam başlangıçlı nasıl bir seyahat rotası yapabileceğinizi göstermek için yazmak istedim. Bu seyahati yeşil pasaportum bitmeden önce son kez uzun süreli bir Avrupa yapmak ve daha önce gidemediğim Lüksemburg, Monako ve Portekiz‘e gitmek için planladım ve biletleri 3 ay kadar öncesinden aldım. Her ne kadar birazdan anlatacak olsam da Pegasus Hava Yolları’ndan olan uçuş (Nice-Istanbul) iptali planlarımı biraz bozsa da, maddi olarak uçak biletine ödediğim paranın miktarını arttırsa da yine de ucuz bir Avrupa seyahati oldu. Bunların yanında bu seyahat boyunca 1 uçuşum pilot hatasından dolayı iptal oldu ve bana hayatımın en kötü gününü yaşattı. Easyjet sağolsun! (hâlâ uçuş iptali için açtığım dava devam ediyor, bitince detaylıca anlatacağım.) Sonrasında da bu deneyimin hemen 2 gün sonrasında Ryanair uçuşumu iptal etti. Bu detayları da verdikten sonra seyahat detaylarına geçelim. Gezdiğim şehirler; Amsterdam, Lüksemburg, Lizbon, Porto, Madrid, Marsilya, Monako (Monte Karlo) ve Nis (Nice).

İstanbul – Amsterdam 17 Ocak 2016

Amsterdam’a bileti Pegasus’un yüzde 30 indirim kampanyası ile almıştım. Ödediğim ücret 72 TL idi (bunu da iptal ettirerek 30 TL’sini geri alabilim). Ama Pegasus’un uçuşu (Nis-İstanbul) iptal etmesi yüzünden ve Nis-İstanbul uçuşlarının çok pahalı olması yüzünden şöyle bir yol izledim; o zamanda sadece Türk Hava Yolları Nis’ten uçuş yapıyordu ve tek yön bilet ücreti 420 TL idi. Ben de çoklu uçuş kullanarak İstanbul-Amsterdam ve Nis-İstanbul uçuşlarını alıp 380 TL para ödedim. Açıkçası bu tek seferde bir uçak biletine ödediğim en fazla paraydı. Amsterdam’da daha önce de gittiğim için üç gün kaldım ve sonrasında Lüksemburg’a geçmek üzere Megabus ile Brüksel’e geçtim.

Amsterdam – Brüksel 20 Ocak 2016

Amsterdam’dan Lüksemburg’a geçmek biraz zor. Direk bir ulaşım yok ve diğer ulaşım yolları da çok pahalı. Bu yüzden Megabus ile Amsterdam – Brüksel arasında otobüs kullandım ve bunun için 1.5 Sterlin (6.5 TL) ödedim. Brüksel’e de daha önce gittiğimden ve hiç sevmediğimden direk tren istasyonuna geçtim.

Brüksel – Lüksemburg 20 Ocak 2016

Amsterdam’dan gelir gelmez, direk trenlere baktım ve Brüksel’e indikten 10 dakika sonra Lüksemburg’a giden trene bindim. Elbette bu sırada bilet alamadım. Ve Lüksemburg’a varmadan bir önceki durağa kadar biletleri kontrol eden kişi hiçbir şey sormadı. Açıkçası ben de sesimi çıkarmadım. Bilet fiyatı 17.5 Euro (öğrenci fiyatı) idi. Lüksemburg’a varmadan hemen önce kontrol eden görevli geldi ve bileti sordu. Tabii ki yok. Durumu anlatmaya çalıştım, sağolsun anlayış gösterdi. “seni burada yakaladığım için bu duraktan binmiş sayıyorum” dedi ve bir duraklık ücret olan 11.70 Euro’yu kredi kartımdan tahsil etti. Sonrasında fikir değiştirip geri kalanını da almak istedi ama “bilmiyorum, anlamıyorum” diyip bir şekilde kurtardım. Yani, Avrupa’da trenlere kaçak binmek risktir.

Lüksemburg’da Couchsurfing aracılığıyla bulduğum birisinde kaldım.

Lüksemburg – Lizbon 21 Ocak 2016

Lüksemburg’tan Lizbon’a Easyjet’ten 28 Euro’ya aldığım uçak biletiyle geç saatte geçtim. Burada 2 gün hostelde kaldıktan sonra Azor Adaları’na gitmek üzere yola çıktım.

Lizbon – Ponta Delgada 23 Ocak 2016

Açıkçası bu hayatımdaki en zor günlerden biriydi. Çünkü bir uçağın içinde yaklaşık 9 saat durdum. Pilotun hatası yüzünden uçak adaya iniş yapamadı ve yakındaki başka bir adaya iniş yaptı. En sonunda da tekrar denedi ama beceremedi, geri Lizbon’a döndü. Bu yolculuk için ödediğim; 26 Euro idi. Asıl amacım Lizbon – Ponta Delgada – Porto güzergahını izlemekti ama maalesef gerçekleşmedi. Daha sonra Easyjet’e açtığım dava sonuçlanınca bu yazıyı düzenleyip, daha detaylı anlatacağım.

Lizbon – Porto 24 Ocak 2016

Orjinal planıma sadık kalamadığım için Lizbon’dan Porto’ya tren ile geçtim ve bunu Easyjet’e ödetmeye çalışıyorum. Ödediğim ücret: 14 Euro. Burada’da yine hostelde kaldım. Porto’da da iki gün kaldıktan sonra Marsilya’ya uçak ile geçecektim ama Ryanair ile olan uçuşum da iptal oldu (Porto-Marsilya biletini Ryanair’den 16 Euro’ya almıştım). Ve bu yüzden Porto – Madrid – Marsilya şeklinde uçuşumu değiştirdiler.

Porto – Marsilya 27 Ocak 2016

Yukarıda da belirttiğim gibi uçuşumun iptal olmasından ötürü Madrid aktarmalı olarak Marsilya’ya geçtim. Aktarma süresi de 10 saat olduğundan dolayı çok merak etmesem de Madrid’i de görme şansım oldu.

Marsilya – Nis 28 Ocak 2016

Marsilya’da yine Couchsurfing kullandım ve burada sonrasında İstanbul’a da gelen ve burada da görüştüğümüz birinin yanında kaldım. Marsilya’ya aslında iki gün ayırmıştım ama uçak iptali dolayısıyla bir gün ayırmak durumunda kaldım. İyi ki de bir günle yetinmişim. Nis’e geçmek için de Ouibus (vii bas olarak okunuyor) firmasıyla, otobüs aracılığıyla geçtim. Bilete 9 Euro ödedim ve 2.5 saat civarında sürdü yol.

Nis – Monte Carlo 29 Ocak 2016

Nis’te de yine Couchsurfing üzerinden bulduğum bir yerde kaldım. Burada da toplamda iki gün kaldım ve Monako’ya günü birlik gidip geldim. Çok rahat bir şekilde, otobüsle 1.5 Euro ödeyerek Monte Karlo’ya yaklaşık 40 dakikada gidebiliyorsunuz.

Nis – İstanbul 30 Ocak 2016

Maalesef artık güzel bir seyahatin sonuna gelmiştim ve başta belirttiğim gibi çoklu uçuş kullanarak satın aldığım bilet ile İstanbul’a gitmek üzere uçağa bindim ve yine hayaller-hayatlar oldu.

Toplamda neler yapmışım, ne kadar harcamışım;

Amsterdam, Lüksemburg, Lizbon, Porto, Madrid, Marsilya, Nis, Monte Karlo olmak üzere. Toplamda 8 Şehir, 6 ülke gezmişim.

Toplamda 5 kere uçağa, 2 kere otobüse ve 2 kere de trene binmişim.

Ulaşım için toplamda 386,5 TL + 88,7 Euro. Elbette Ponta Delgada’yı listenizden çıkarırsanız çok daha ucuza çıkarabilirsiniz bu seyahati.

Konaklama için de genelde Couchsurfing kullandığım için çok bir para ödemedim. Kısaca ona da değinmek gerekirse; 25 Euro Amsterdam (yaklaşık 2 ay önce bu kadar ucuza denk geldi), 13 Euro Lizbon ve 14 Euro Porto olmak üzere toplamda 52 Euro konaklama için ödemişim. Ki bu çok ama çok düşük bir rakam.

Benzer rota için önerilerim;

  • Marsilya için kesinlikle 1 gün yeter.
  • Nis’e gitmişken isterseniz St.. Tropez gibi ünlü yerlere de gidebilirsiniz ama ben zaman ayırmayı çok gerekli görmedim
  • Lizbon’a iki gün biraz eksik kaldı gibi, 3 yapabilirsiniz.
  • 2-3 gün ekstradan ekleyip Belçika/Bruj’a (Brugge) gidebilirsiniz.