Avrupa’da Örnek Rotalar 1 yazısını sıkça karşılaştığım “rotamı nasıl çizmeliyim?“, “Nereden başlamalıyım?“, “gezi planında ulaşım planını nasıl yapmalıyım?” ve benzer sorular üzerine hazırlamaya karar verdim. Şu ana kadar yapmış olduğum tüm rotaları tek tek ayrıntılarıyla paylaşacağım. Sanırım güzel bir şeyler bulabilirsiniz siz de. Aslında bu rotalar her insana göre değişiklik gösterebilir. Kimi insan yeni bir şehre gitmek istemez, kimisi ise eski bir şehre gitmek istemez. Bu yüzden yazının başlığında olduğu gibi bunlar örnek rotalardır, kendinize göre uyarlayıp değiştirebilirsiniz.

Avrupa'da Örnek Rotalar 1

Avrupa’da Örnek Rotalar 1

Avrupa’da Örnek Rotalar 1

Öncelikle bu seyahatimi Temmuz 2015’in başında planladım. Seyahati planlamadaki çıkış noktam ise Almanya’ya (Düsseldorf) ucuz bilet bulmamdı. Hem de 22 saatlik Girit Adası aktarması ile. Bileti görmem ile almam arasında yaklaşık 6-7 dakikalık bir süre geçti. Hemen aldım! Uçuş tarihi: 19 Ağustos 2015

Aşağıda tek tek uçuşları ve ne kadar para ödediğimi paylaşacağım. En sonunda da harita üzerinde bu rotayı paylaşacağım.

Yazının başında da anlattığım gibi ilk uçuşum Girit Adası’na idi.

İstanbul – Heraklion (Girit Adası)

Aegean Airlines’tan Girit aktarmalı Düsseldorf biletimi aldım. Ödediğim para tam olarak 108 TL idi, bileti de Tripsta üzerinden almıştım. Sadece Girit’e tek baktığınız zaman fiyat 230, Girit’ten Düsseldorf’a baktığınız zaman ise fiyat 250 TL civarında idi.

Akşam hareket eden uçak ile Girit’e indim. Gece havaalanında kaldım çünkü şehre ulaşım yoktu. Sabah ilk otobüsle şehir merkezine gittim ve akşam diğer uçağıma kadar gezdim.

Heraklion – Düsseldorf

20 Ağustos akşamı saat 22:30 gibi kalkan, yine Aegean Airlines’a ait uçakla Düsseldorf’a gittim. Burada toplamda 2 gün kaldım.

Düsseldorf – Dortmund

Daha sonra Dortmund’a gitmek üzere trene binmeye kadar verdim çünkü bu ikisi arasında bir otobüs seferi bulamamıştım. Yaklaşık 50 dakika süren bu yolculuk için de 18 Euro vermek istemedim; trene kaçak bindim. Tüm yol boyunca uyuyor numarası yaptım ve yakalanmadım! (Ama bu sizin yakalanmayacağınız anlamına gelmez, lütfen biletsiz olarak binmeyin). Akşama kadar Dortmund’u gezdikten sonra Berlin’de olan kuzenim Duygu ve eşi Ersen abi’nin yanına gitmek üzere daha önceden aldığım otobüse bindim.

Dortmund – Berlin

Bu otobüs biletini Megabus şirketinden aldım ve 1.5 Sterlin (yani yaklaşık 6.5 TL) ödedim. Aslında çoğu seferinde bu fiyatlara bulmak çok kolay. 1 Sterlin olmasa da 5-6 Sterlin gibi fiyatları oluyor. Mutlaka kontrol edin!

Berlin – Wroclaw

Wroclaw şehrini bir belgeselde görmüştüm ve çok merak etmiştim. Bu yüzden adı sanı duyulmadık bu şehre Polskibus ile bilet aldım. Ödediğim ücret: 7 TL. Dikkatinizi çekiyorum, bu biletleri en fazla 40 gün önceden satın aldım. Ucuz fiyatlarla Avrupa içinde ulaşım çok mümkün ve kolay bir şey!

Wroclaw – Varşova

Wroclaw’dan da henüz görme fırsatımın olmadığı Varşova’ya çok uyguna uçak bileti bulmuştum. Tam 14 TL! Şirket ise Ryanair.

Varşova – Gdansk

Gdansk da özellikle Almanların açısından çok önemli bir yer teşkil ettiğinden gitmek istiyordum. Eğer İkinci Dünya Savaşı ile ilgiliyseniz muhakkak ismini duymuşsunuzdur. Belki de Gdansk olarak değil, Danzig olarak. Çünkü Almanlar böyle diyor. Bu ulaşım için ödediğim para da 10 TL idi.

Gdansk – Varşova – Milan

Gdansk’tan da birçok yere ucuz uçak bileti bulmak mümkün ama hepsi daha önce gördüğüm yerler olduğu için Varşova aktarmalı Milan’a gitmeyi tercih ettim. Lâkin aktarmalı uçak bulamayabilirsiniz, çünkü ikisi de 2 farklı uçuş. Bunun için ödediğim tutarlar: Gdansk – Varşova: 12 TL, Varşova – Milan: 80 TL. Varşova’da, Modlin Havaalanı’nda yaklaşık 5 saat kadar beklemem gerekti. Bu zamanı da bir şeyler okuyarak çok rahat geçirebilirsiniz.

Milan – Venedik

Buradan da yine Megabus kullanarak aldığım ve yaklaşık 2 Sterlin (8 TL gibi) ödediğim otobüsle Venedik’e geçtim.

Venedik – Atina

Venedik’te de 3 gün kaldıktan sonra yine Venedik’ten İstanbul’a Atina aktarmalı olarak aldığım Aegean Airlines uçağı ile Atina’ya geçtim. Arada 28 saat aktarma süresi vardı ve bu da Atina’yı görmek için güzel bir zamandı.

Atina – İstanbul

Son günümde de, artık tarih 4 Eylü 2015 idi. Atina’dan İstanbul’a giden Aegean Airlines’a ait uçağa bindim ve evime döndüm. Bu iki bilet (Milan-Atina-İstanbul) için ödediğim miktar: 167 TL idi.

Toplamda neler yapmışım, ne kadar harcamışım;

Kandiye (Girit Adası), Düsseldorf, Dortmund, Berlin, Wroclaw, Varşova, Gdansk, Milan, Venedik, Atina. Toplamda 10 Şehir, 4 ülke.

Toplam 9 kere uçağa, 3 kere otobüse ve 1 kere de trene binip 412.5 TL para harcamışım. Normal şartlarda bir gidiş-dönüş uçak bileti bu kadardır.

Bu rotayı yapmayı düşünürseniz gayet güzel. Sadece Milan’a biraz daha az vakit ayırabilirsiniz.