Eğer Avrupa’da döviz bozdurma yazısında iseniz planlarınızı yapmışsınız ve en ince ayrıntılara iniyorsunuz demektir, dileriz bu yazı işinize yarar ve Avrupa’da Döviz ve Para Bozdurma konusunda size yeteri kadar bilgi sunabiliriz! Eğer Avrupa’da hangi ülkeler hangi para birimini kullanıyor? Sorusunun cevabını merak ediyorsanız sizi Avrupa’daki ülkelerin para birimleri yazısına alalım.

Avrupa'da Döviz ve Para Bozdurma

Avrupa’da Döviz ve Para Bozdurma

Avrupa’da Döviz ve Para Bozdurma

Avrupa’da Döviz ve Para Bozdurma eğer dikkat edilmezse sizi yüzde 30’lara varan zarara sokabilir. Her ne kadar birçok ülke Euro kullansa da Avrupa’daki ülkelerin neredeyse yarısı hâlâ kendi para birimini kullanmaktadır. Bu yazımızda size döviz bozdururken dikkat edilmesi gerekenler, Avrupa’da nerede döviz bozdurmalı, Avrupa’da nerede döviz bozdurmamalı, hatta döviz bozdururken alış mı satış mı hangisine bakmanız gerektiğini aktaracağız. Elbette ipuçları, yapılan “üç kağıtlar” ve daha fazlası.

Öncelikle,

Döviz bozdururken alış mı satış mı?

Eğer elinizde Euro varsa ve bunu örnek olarak Macar Forint’ine çevirmek/bozdurmak istiyorsanız “satış”a bakacaksınız. Çünkü döviz bürosu size Forint satıyor.

Tam tersi olduğunda da siz elinizdeki Forint ile Euro alıyorsunuz. Yani; döviz bozdururken her zaman satışa bakmanız lazım. İngilizce olarak da karşınıza “sell”, “we sell” gibi çıkabilir. Alış da aynı şekilde “buy” ya da “we buy” olarak geçer.

Avrupa’da nerelerde döviz bozdurmalı?

Direk, çok açık ve net bir şekilde Avrupa’da nerelerde döviz bozdurmalı sorusuna şöyle cevap verelim; merkezi yerler HARİÇ her yerde. Hak vereceğiniz üzere merkezi yerlerde kiralar çok fazladır ve bu yüzden bu döviz bürolarının kirasını çıkarması gerekir. Çoğu kişinin de şehre, ülkeye ayak bastığı ilk noktalar havaalanları, tren garları, feribot iskeleleri ve otobüs istasyonlarıdır. Buralar da Avrupa’da döviz oranlarının en kötü olduğu yerlerdir. 3-5 bir şey fark etmez diye düşünseniz dâhi çok büyük zararlara girebilirsiniz. Avrupa’da nerelerde döviz bozdurulur? Merkezi yerlerden uzak ya da merkezi yerlere çıkan ara sokaklarda. Tabii her zaman yine de kontrol etmeniz gerekir, bazı ufak istisnalar da karşınıza çıkabilir.

Ziyaretçimiz Koray’ın bir uyarısı;

Avrupa’da 50 Euro üzeri banknotları kimse almak istemiyor. Sağolsun İstanbul Mecidiyeköy’deki bir dövizci bana bir sürü 200 Euro vermişti. Sonradan dank etti ama kapandığı için bozduramadım. O paralarla Avrupa’ya gittik. 200 Euro’yu kaçakçılar falan kullanıyormuş. Dövizcilerin çoğu bozmadı bile. Bir yere %3 komisyon vererek bozdurtabildik. Siz siz olun 50 Euro üstü banknot götürmeyin.

Prag’da Döviz Bozdurma

Prag, şu ana kadar gördüğüm en kötü döviz/para bozdurma sistemine sahip olan yer. Prag’ta uygun döviz bürosu arıyorsanız aşağıdaki önerileri okumalısınız.

  • Kesinlikle para bozdururken uyanık olmalısınız!
  • Gece para bozdurmamaya çalışın, döviz kurları daha da düşüyor!
  • Para bozdurmadan önce muhakkak ne kadar verip ne kadar alacağınızı kontrol edin. Sorun, çekinmeyin.
  • Size bozdurma sonrasında verecekleri kağıdı imzalamadan önce iyice okuyun, rakamları kontrol edin.
  • Paranızı iki kere sayarak alın.

Prag’a Ocak 2015’te gittiğimde bir büro bulmuşum ve bunu notlarıma “iyi kurdan bozuyor” şeklinde düşmüşüm. Adresini aşağıya yazıyorum, bir kontrol edebilirsiniz. Hatta eğer buraya uğrarsanız söyleyin, iyi ya da kötü şeklinde güncelleyelim.

Prag Exchange Adresi: Kaprova 14/13, (vchod z Náměstí Franze Kafky), Praha 1 – Josefov

Para Bozdurma İpuçları

Para Bozdurma İpuçları

Yukarıdaki fotoğrafta aslında bir “yanıltma” söz konusu. Hem “alış-satış” İngilizce yazılmamış, hem de ters sırada yazılmış. Ve bunun gibi birçok yer var Tiflis’te. Aşağıda da para bozdurma ipuçlarını anlattık.

Avrupa’da nerelerde döviz bozdurmamalı?

Bir önceki maddede bahsettiğimiz gibi; havalimanı, tren garı gibi yabancı insanların ilk ayak bastığı yerler her zaman -affınıza sığınarak- kazıklamaya çalışır.

Peki, illa bozdurmanız gerekiyor, ne yapmalısınız?

Eğer toplu ulaşım için bozdurmak istiyorsanız şu yazımıza göz atın: Yurtdışında kredi kartı kullanımı. Bu sayede kendinizi para bozdurmadan şehre atabilirsiniz.

Yanınızda muhakkak 5-10 Euro ya da Dolar gibi ufak miktarlarda para da bulundurun. 5 Euro havaalanından sizi her türlü şehir merkezine götürecek kadar döviz karşılığını verir ve çok zarara girmiş olmazsınız.

Bazı marketlerde de para bozdurabilirsiniz

Avrupa’daki ülkelerin hepsi iç içe geçtiğinden ötürü Billa, Spar, Carrefour, Tesco vb. gibi artık birçok ülkede olan marketlerde de Euro bölgesinde olmayan bir ülkede olmanıza rağmen Euro kabul edilir. Eğer döviz bürolarında istediğiniz oranları bulamadıysanız buraları da deneyebilirsiniz. Hatta ilk buraları bile deneyebilirsiniz. Bir örnek vermek gerekirse Macaristan’da yaşayan insanlar ellerindeki dövizleri bu şekilde bozdururlar. Elbette kasiyere muhakkak ne kadar alacağınızı sorun.

Avrupa’da markette para bozdurmanın işleyişi de şu şekilde: marketten birkaç şey alıyorsunuz, kasaya gidip Euro veriyorsunuz. Kasiyer de para üstünü size o ülkenin para birimi olarak veriyor. Yalnız dikkat etmeniz gereken en önemli nokta: kasiyer 500 Euro da verseniz size para üstünün tamamını o ülkenin para biriminde verir.

Avrupa’da döviz bozdururken dikkat edilmesi gerekenler

Açıkçası döviz bozdururken “uyanık” olmalısınız. Birazdan aşağıda sıralayacağımız hep karşılaştığımız durumlardır.

İpucu: Dalgınlığınıza geldi ve bu şekilde bir oyuna düştüyseniz muhakkak verdiğiniz parayı geri almaya çalışın. Eğer kabul etmezse polisi ara diyebilirsiniz. Büyük ihtimalle uğraşmak istemeyecekler ve paranızı geri vereceklerdir. İngilizceniz olmasa dahi bu durumu halledebilirsiniz.

En can alıcı noktayı söyleyip maddeleyelim. Muhakkak ilgili ülkeye gitmeden kur değerlerine bakıp not edin. Mesela 1 Euro kaç Forint ya da 1 Dolar kaç Kron gibi.

Tabelaları kontrol edin

Elinizdeki yaklaşık kur oranıyla döviz bürolarının tabelalarından kontrol edip içeri girdiğinizi var sayıyoruz. Burada da mutlaka içeride yer alan tabelaları da kontrol edin. Bazı yerlerde dışarıdaki ve içerideki tabelalar aynı olmaz. Genelde Satış-Sell üstte yazarken bazı döviz büroları kandırmak için Alış-Buy kısmını yukarı yazar. Bu konudan emin olduktan sonra;

Ne kadar alacağınızı sorun

Muhakkak paranızı uzatmadan önce ne kadar alacağınızı sorun. İngilizce bilmenize de gerek yok. Telefonunuzun hesap makinesini açıp bozduracağınız miktarı yazın, gişedekine gösterip Euro/Dolar diyin ve bulunduğunuz ülkenin para birimini söyleyin. Size kendi hesap makinesinden yazıp gösterecektir. Oran tutuyorsa bozdurun, az ise başka bir yere gidin.

Paranızı alırken mutlaka sayın

Bu çok klişe bir şey olmasına rağmen yine de söylemek istedik. Çünkü başka bir ülkede olma ve hayatınızda ilk kez gördüğünüz bir para türünü elinizde tutmak en basit yetilerinizi de sekteye uğratabilir. Muhakkak sayıp eğer doğruysa öyle çıkın bürodan.

Sitemizdeki tüm yazılarda olduğu gibi bu yazımızı da yeni şeylerle karşılaşıp-duydukça güncelleyeceğiz. Eğer başınıza gelen durumlar varsa lütfen bize de bildirin.

pdf-icon

Yazdırılabilir versiyon