Avrupa bir turizm cenneti ve bu cennet her bütçeden seyahat eden kişiye hitap edecek şekilde olanaklar sunuyor. Bunlardan bir tanesi de neredeyse her bütçeden kişiye hitap ediyor. Bir şehri keşfetmenin en güzel, en ucuz ve en kolay yolu olan yürüyüş turlarını neden daha önce öğrenmediğinizi kendinize söyleyip hayıflanabilirsiniz. İşte size Avrupa’da Bedava Yürüyüş Turları (Free Walking Tours) yazısı.

Avrupa'da Bedava Yürüyüş Turları (Free Walking Tours)

Avrupa’da Bedava Yürüyüş Turları (Free Walking Tours)

Avrupa’da Bedava Yürüyüş Turları (Free Walking Tours)

Avrupa’da gerçekleştirilen bedava yürüyüş turlarını özetlemek için size birkaç sorumuz var;

-Gittiğiniz bir şehri nasıl keşfedersiniz?

+Yürüyerek.

-Peki, gittiğiniz bir şehri ucuza (hatta bedava) bir rehber eşliğinde nasıl keşfedersiniz?

+Bedava yürüyüş turları ile.

Peki ama Avrupa’yı nasıl ucuza gezebilirsiniz? Şehirleri nasıl keşfedebilirsiniz?

İşte rotAvrupa’nın sizler için derlediği, tamamen özgün olan bilgiler;

Çoğunlukla Avrupa’da, Avrupa dışında da birçok şehirde “Bedava Yürüyüş Turları (Free Walking Tours)” düzenlenir.

Bedava Yürüyüş Turları Nedir?

Avrupa’da Bedava Yürüyüş Turları çoğunlukla profesyonel rehberler ya da profesyonelliğe adım atmaya çalışan rehberler tarafından gerçekleştirilen, adlarını bu bedava turlarla duyurup; sattıkları diğer turlarla para kazanan oluşumlardır.

Yürüyüş turlarının işleyişi kısaca şu şekilde,

 • Gideceğiniz şehirdeki yürüyüş turlarının buluşma saatini ve yerini bulursunuz (en alttaki bağlantıdan Avrupa’daki tüm şehirlerin detaylı bilgilerine ulaşabilirsiniz).
 • Bedava Yürüyüş Turları için herhangi bir kayıt vs. yaptırmanıza gerek yoktur. Ama sizden e-posta adresleri toplamak için web sitelerinde kayıt yaptırmanız gerektiği yazabilir. Yaptırmadan da direk buluşma noktasına gidebilirsiniz.
 • O noktada genellikle rehber sizi, kendilerini belli edecek şekilde giyinmiş ya da bir obje tutarak bekler, kendini belli eder. (Kırmızı karanfil takıp belli bir noktada beklemek eskide kalmadı! 🙂 ). Mesela Finlandiya, Helsinki’de bir “ayı” beresi takan rehber vardı. Estonya, Tallinn’de ise sarı bir bavul ile bekleyen rehber. Kırmızı şemsiye de oluyor, turuncu tişörtle bekledikleri de.
 • Burada insanlar toplanır, ve şehri keşfetmek üzere tüm dünyadan gelen insanlar burada buluşur.
 • Rehber kendini tanıtır ve olaya girer;

“Bu ücretsiz bir turdur ama isterseniz, turun sonunda memnun kalırsanız bahşiş bırakabilirsiniz. Bu şirketten para almıyorum” der.

 • Kimi rehberler katılan herkese tek tek geldiği ülke ve isim sorar, kimisi rehberler ise hiç böyle bir muhabbete girmez.
 • Daha sonrasında şehrin büyüklüğüne ve kültürel, mimari zenginliğine göre 1.5 saat ile 3 saat arasında süren tur başlar.
 • Rehber önemli noktalara sizleri peşine takarak sürekli bir yerlere götürür ve önünde durup size tarihini anlatır hatta biliyorsa -ya da uydurabiliyorsa- değişik hikâye ve efsaneler anlatır.
 • Tur bitince de bahşiş vermek istiyorsanız verirsiniz, vermek istemezseniz de teşekkür edip usulca ayrılırsınız.
 • Bütçenize göre bir bahşiş bırakabilirsiniz, tabii bu kesinlikle isteğe bağlı. Ama emin olun çoğu yerde 20-30 Euro aşağısına böyle yürüyüş turları olmuyor. Ve bu yürüyüş turlarında da hep görürsünüz gönülsüz, isteksiz rehberler eşliğinde “suni” bir tur yapılıyor.
Stockholm'deki Bedava Yürüyüş Turu (http://www.stockholmfreetour.com/)

Stockholm’deki Bedava Yürüyüş Turu (http://www.stockholmfreetour.com/)

Bedava Yürüyüş Turlarını Bulmak

Gittiğiniz şehirde bedava yürüyüş turları olup olmadığını öğrenmek ve varsa nerede buluşulduğunu öğrenmek için aşağıdaki yönergeleri takip edebilirsiniz. Ama emin olun neredeyse her şehirde var bu oluşum. Şöyle bir örnek vereyim, Romanya’nın Braşov adlı 250 bin kişilik nüfusa sahip şehrinde bile bu turlar vardı.

 • Yürüyüş turları yapan oluşumlar farklı isimlerle faaliyetlerini sürdürüyor olabilir. (Mesela: Sandemans New Europe, Walkabout Free Walking Tours vs.)
 • Bazı şehirlerde (mesela Stockholm) aynı gün içinde birden çok bedava yürüyüş turu olabilir, bunlar şehrin farklı bölümlerine sizi götürür ve açıkçası daha detaylı bir gezi olur. Örnek vermek gerekirse Stockholm’de aynı gün içinde 3 farklı yürüyüş turu bulunur ve hepsi aynı grup tarafından yapılır. Mesela ilk tur sabah başlar ve şehrin merkezi olan yerleri sizlere gösterir. İkincisi Söder olarak isimlendirilen, zamanında şehirden uzağa atılmak için uzaklara yerleştirilen, devletin gözünde “ipsiz, sapsız” olan hippi tayfasının yaşadığı yere yapılır. Üçüncüsü ise “old town” olarak isimlendirilen “eski şehir” merkezine yapılır. Bir günde bunu yapmak mümkün. (Evet, ben yaptım!)
 • Yürüyüş turlarını bulmak için, hostelde kalıyorsanız her hostelde muhakkak bulunan panolara bakıp ya da resepsiyona sorup yürüyüş turlarının yeri ve zamanını öğrenebilirsiniz.
 • Eğer yukarıda anlattıklarımızın hiçbirine sahip değilseniz çok kolay bir şekilde, arama motoruna bulunduğunuz şehrin adını ve free walking tour yazarak aratabilirsiniz. (Mesela: Vienna free walking tour)