Airasia, adından da anlaşılacağı üzere Asya’da faaliyet gösteren ve 7 yıldır üst üte Skytrax tarafından “en iyi low cos firması” seçilen, bir low cost havayolu şirketi ve Airasia Türkiye uçuşlarına başlıyor. Bu henüz resmi bir bilgi olmasa da şirketin uçuş noktaları arasında İstanbul ve Barselona‘nın olması bunu düşünmeye itti.

Airasia Türkiye Uçuşlarına Başlıyor!

Airasia Türkiye Uçuşlarına Başlıyor!

Peki bu Avrupa için niye önemli olsun?

Yukarıdaki resimden de göreceğiniz üzere uçuş Kuala Lumpur (Malezya)-İstanbul, İstanbul-Barselona ve sonrasında da yine İstanbul uğramalı Kuala Lumpur olarak planlanmış. Ve daha önceki bir yazıda da belirttiğimiz gibi İspanya uçuşları genelde pahalı uçuşlar ve ucuza bilet bulmak çok mümkün olmuyor. Airasia’nın da bu pazarı kırması ve fiyatları düşürmesi çok mümkün.

İstanbul ve Kuala Lumpur arasında dar gövdeli olarak tabir edilen, hemen her şirketin kullandığı Boeing 737, Airbus A319-320-321 gibi modeller ile gerçekleşmesi mümkün değil, bu yüzden Airasia’nın filosuna baktığımızda görülen Airbus A330 tipi, geniş gövdeli yani çok daha fazla yolcu ve yük alabilen uçaklar ile yapılacağı kesin. Bu durumda da zaten bagaj hakkı sunan bir şirket olmadığı için Asya’da olduğu gibi, 10-20 Dolar arasına Barselona’ya gitmek mümkün olabilecek.

Bunun yanında da Malezya’ya ya da daha doğrusu Uzak Doğu’ya ucuza gitmek mümkün olabilecek.

Airasia’dan Cevap Var

Bu haberi yazarken Airasia’ya da konuyla ilgili iletişime geçtiğimi söylemiştim. Biraz önce gelen cevapta böyle bir planlarının olmadığını, sistemsel denemeler yaparken böyle bir şey çıktığını; yakın zamanda böyle bir planın olmadığını iletmişler.

Airasia Türkiye Uçuşları İçin Cevap

Airasia Türkiye Uçuşları İçin Cevap

Airasia Türkiye Uçuşları Ne Getirecek?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, Airasia Türkiye pazarına girdiğinde özellikle aktarmalı olarak Uzak Doğu uçuşlarının seyri değişecektir. Bunun yanında Türkiye’nin “seyahat potansiyeli”ni keşfettiklerinde İstanbul’u da bir “hub” yani uçuş merkezi yapmaları kaçınılmaz olacaktır. Yani, uçuşları sadece Barselona ile kısıtlı kalmayıp bunun yanında Avrupa’nın diğer şehirlerine de çok kısa zamanda uçuşlar başlatacak ve fiyatların düşmesine yardımcı olacaktır. Elbette bunlar birer tahmin ama olmaması için hiçbir sebep bulunmuyor.

Konu ile ilgili Airasia’ya ile iletişime geçip daha detaylı bilgi almak istediğimizi belirttik. Herhangi bir güncelleme olduğu takdirde sizlerle buradan paylaşacağız.

Detaylar için bizi sosyal medyadan takip edin. Uçuşlar ilk açıldığında çok büyük ihtimalle Barselona’ya 5 Dolar gibi rakamlara biletler satılacak. Ve bunu size duyurduğumuzda birkaç saat içinde alırsanız neredeyse havalimanına giden Havaş-Havataş parasına Barselona’ya gitmiş olacaksınız.

Sosyal medya hesaplarımız:

www.facebook.com/rotavrupa

www.twitter.com/rotavrupa

www.instagram.com/rotavrupa

tüm rotavrupa.com’daki yazılarda olduğu gibi bu yazı da kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz.