Yunanistan’ın en büyük havayolu firması olan Aegean Hava Yolları ülkemizden de çok fazla uçuş yapmaktadır ama Aegean Hava Yolları Nasıl? sorusu da sıkça sorulan bir soru olduğundan bu yazıyı hazırladık. Şu ana kadar Aegean Airlines ile 6 tane uçuş yaptım, 4 tane de Eylül ayında yapacağım. Aegean Air ile ilgili hiçbir yerde bulamayacağınız tüyolar da yazıda!

Aegean Hava Yolları Nasıl?

Aegean Hava Yolları Nasıl?

Aegean Hava Yolları Nasıl?

Daha çok bilinen adıyla Aegean Air dediğimiz gibi bir Yunan havayolu firması. Hatta alt firması olan Olympic Air’den de bahsedeceğiz. Aegean Air Star Alliance üyesidir ve yaptığınız uçuşlarda Miles and Smiles üyeliğiniz için mil kazanabilirsiniz. Genel olarak gerçekten başarılı bir havayolu şirketi ve Atina aktarmalı uçuşlarda Avrupa’ya çok uygun fiyatlar verebiliyor.

Aegean Air Bagaj Hakkı

Aegean Air’de gördüğünüz en ucuz biletler Golight pakettir ve bagaj hakkı yoktur. Bunun yanında 3 farklı paket var. Bunlar;

  • Golight (bagaj hakkı yok)
  • Flex (1 adet bagaj hakkı var, maksimum 23 kg)
  • Business (2 adet bagaj hakkı, maksimum 32’şer kg)

Bagaj konusunda da çok hassas değiller. En azından benim çantamı (60 litrelik sırt çantası) hiç kontrol etmediler ve başkalarınınkni de kontrol ettiklerini de hiç görmedim. Ama bu her zaman böyle olacak değil, her zaman temkinli olmakta fayda var.

Eğer Golight bilet alırsanız ve bagaj hakkını sonradan eklemek isterseniz bunu muhakkak önceden, internet üzerinden satın alın. Çünkü havalimanında çok daha fazla para ödersiniz. Ekstra bagaj ücretleri de önceden (havalimanına gitmeden) satın alınırsa mevsime göre 18 ile 30 Euro arasında değişiyor. Detaylı bilgiyi aşağıdaki görselden edinebilirsiniz.

Aegean Bagaj Hakkı

Aegean Bagaj Ücretleri

Aegean Air biletini acentadan aldıysanız ekstra bagajı da acenta üzerinden satın almalısınız. Aşağıdaki resmini gördüğünüz kısma da https://en.aegeanair.com/plan/my-booking/ kısmından ulaşabilirsiniz. Buraya ulaştıktan sonra aşağıdaki gibi bir uyarıyla karşılaşacaksınız. “Değişiklik ve bagaj hakkı satın alma işlemleri bu rezervasyon için yapılamaz. Daha fazla bilgi için lütfen biletleme departmanını arayın”.

Aegean Airlines Bagaj Hakkı Alma

Aegean Airlines Bagaj Hakkı Alma

Aegean Air Uçakta İkram

Aegean Air size bagaj hakkı vermiyor ama uçakta ücretsiz, güzel bir yemek sunuyor. Yemek servisi sadece uluslararası uçuşlarda geçerli. Yemeğin yanında alkollü ya da alkolsüz içecekler de sunuluyor. Yemek sonrasında da çay, kahve ve su servisi de mevcut.

Aegean Air Online Check-in

Aegean Air’de online check-in yaparak direk uçağın kapısına gidebilirsiniz. Ama herhangi bir sebeple check-in yapamadıysanız da havalimanındaki bankoda hiçbir ücret ödemeden check-in işlemlerinizi yapıp biniş kartınızı alabilirsiniz. Online Check-in nedir? yazımıza da göz atabilirsiniz!

Aegean Air Uçuş Noktaları

Aegean, ülkemizde İstanbul ve İzmir’den Atina’ya uçuşlar yapmaktadır. Atina’dan da uçuş yaptığı neredeyse her noktaya bağlantılı uçuşlar sunmaktadır.

Bazen direk uçuşları almak daha pahalıya gelir. Aşağıdaki uçak bileti alma tüyolarını mutlaka okuyun.

Aegean Air Tüyoları

Bu tüyolar sadece Rotavrupa.com’da yayınlanıyor! Tabii başka siteler buradan görüp yayınlayana kadar.

Aegean Air aktarmalı uçuşlarda fiyatlarını çok düşürmektedir. Aşağıda iki örnekle çok basit bir şekilde, hemen aklıma gelen ilk nokta olan Sofya’yı seçerek bunu buldum.

İstanbul-Atina Uçak Bileti

İstanbul-Atina Uçak Bileti

Atina Aktarmalı Sofya Uçak Bileti

Atina Aktarmalı Sofya Uçak Bileti

Peki bunlar ne anlama geliyor?

Bu uçuşları tamamen kafamdan, 7 Eylül 2016 gününü seçerek buldum. İlk resim İstanbul’dan Atina’ya olan direk uçuşu gösteriyor. 7 Eylül 2016, saat 21:20 uçuşu ve fiyatı 231 TL.

İkinci resim ise 7 Eylül 2016, saat 21:20 İstanbul-Atina uçuşunu ve sonrasında da Atina’dan Sofya’ya olan uçuşu gösteriyor. Fiyatı ise 196 TL!

Yani, ikinci uçuşta ekstra bir uçak bileti olmasına rağmen yaklaşık 40 TL daha ucuz. Bu gibi durumlarda nasılsa bagajını da olmayacağı için Sofya uçuşuna bilet alabilir ve Atina’da inip, Sofya uçağına binmeyebilirsiniz. Eğer daha detaylı bilgiler istiyorsanız Aktarmalı Uçuşlar Hakkında Bilgi yazısına da göz atmalısınız.

İkinci olarak, genelde Tripsta ve Bravofly siteleri Aegean Air’de gözükmeyen bağşantılı uçuşları çıkarır. Mesela yukarıda gösterdiğimiz uçuşlara bir de Aegean Air’in kendi sitesinden bakalım;

Aegean Air'in sitesindeki bilet

Aegean Air’in sitesindeki bilet

Gördüğünüz gibi 21:20 İstanbul kalkışlı uçuşu göstermiyor ve başka bir uçuşu 235 Euro, yani yaklaşık 780 TL olarak gösteriyor.

Yani, bilet alırken Aegean Air’in sitesini değil, online seyahat acentalarını kullanın.